اخبار سایت

با جدی تر شدن حذف معافیت‌های مالیاتی در صنعت بیمه مجموعه بیمه گذاران رایزنی‌های بیشتری برای تداوم معافیت موجود انجام می‌دهند. به هر حال آنها معتقدند در کنار اثر منفی بر افزایش ظریب نفوذ بیمه‌، دریافت مالیات موجب تحمیل هزینه‌های سنگینی بر بیمه گران و بیمه گذاران خواهد شد، روالی که در دنیا مرسوم نیست و نباید اتفاق بیفتد.

به گزارش ایسنا، در پیش نویس لایحه اصلاح مالیات های مستقیم که در دستور کار مجلس قرار دارد، اخذ مالیات از بیمه‌ها یکی از بندهای مورد توجه است، موضوعی که موجب شده طی مدت گذشته بارها مجموعه صنعت بیمه از رئیس کل بیمه مرکزی گرفته تا سندیکای بیمه و حاضران در این حوزه به این موضوع معترض باشند چرا که معتقدند نمی‌تواند اثر مثبتی بر جای گذاشته و بیمه را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

در همین رابطه طی ماه‌های اخیر بارها رایزنی‌هایی برای  عدم تصویب اخذ مالیات از بیمه‌ها انجام شده است؛ به طوری که چندی پیش مدیران عامل بیمه طی جلسه‌ای از پارسا -رئیس سازمان امور  مالیاتی -دعوت کرده و مسائل خود را با او در میان گذاشتند، در روزهای اخیر نیز سندیکای بیمه میزبان وزیر اقتصاد، معاون بانک و بیمه وزارتخانه بود و بار دیگر موضوع مطرح و مورد توجه قرار گرفت در عین حال که مدیران عامل بیمه طی نامه‌ای به رئیس جمهور موضوع را مستقیم مطرح کرده ودر رابطه با تبعات دریافت مالیات از صنعت بیمه به مسائلی اشاره کردند.

اما این که چرا بیمه گذاران تمایلی به دریافت مالیات از این صنعت ندارند ابعاد مختلفی را در بر می گیرد. یکی از این مسائل به اهمیت ضریب نفود بیمه در کشور برمی‌گردد، طبق قانون برنامه ششم توسعه باید ضریب نفوذ بیمه‌ها تا پایان این برنامه به 7 درصد برسد در حالی که اکنون این ضریب به 2.4 درصد رسیده و در شرایط موجود  امکان تحقق این هدف تا پایان برنامه وجود دارد.

صنعت بیمه معتقد است که با اخذ مالیات هزینه‌های مربوط به بیمه افزایش پیدا می‌کند و در این شرایط تمایل به خرید بیمه و پوشش بیمه‌ای کاهش پیدا خواهد کرد که خود عاملی برای ممانعت از افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ها است این در حالی است که بیمه عمر و زندگی بسیار مورد توجه صنعت بیمه قرار داشته و از آن به عنوان یکی از گزینه‌های افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ها یاد می‌کند که در صورت اخذ مالیات با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

از سوی دیگر موضوع ماهیت بیمه‌ها و نگاه دنیا به این موضوع قرار دارد به طوری که تاکید دارند باید معافیت بیمه‌های درمان تکمیلی و بیمه‌های زندگی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دلیل ماهیت این بیمه‌نامه‌ها مطابق گذشته ادامه داشته باشد.

همچنین مدیران بیمه اعلام کردند که بیمه‌نامه‌های شخص ثالث وسایل نقلیه به دلیل نرخ‌گذاری تعرفه‌ای توسط دولت و دریافت بیش از ۲۰ درصد حق بیمه به عنوان عوارض جهت پرداخت به وزارت بهداشت، پلیس راهور و صندوق تامین خسارت‌های بدنی و نیز اجباری بودن خرید آن، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد تا از تحمیل هزینه آن به مردم جلوگیری شود.

 مدیران عامل بیمه معتقدند که اخذ مالیات و افزایش هزینه‌ها موجب کاهش بیشتر سهم بیمه از سبد خانوار می‌شود. این در حالی است که اعمال مالیات بر بیمه به عنوان یکی از مصارف ضروری مردم، هم به صورت مستقیم و هم از طریق افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و تولید، موجب کاهش بیشتر سهم بیمه از سبد هزینه‌های خانوار و نیاز به جبران خسارت وارده به جامعه توسط دولت خواهد شد. در واقع بالا رفتن هزینه در بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی و به تبع آن افزایش قیمت‌ها در بازار و جلوگیری از سرمایه‌گذاری و رونق تولید از جمله پیامدهای اخذ نادرست عوارض و مالیات به شمار می‌رود.

در سوی دیگر صنعت بیمه این نکته را مورد اشاره دارد که ماهیت وجودی مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مصرف است. به این معنی که هرکس که کالایی بیشتر مصرف می‌کند، ملزم است در مقایسه با دیگر افراد مالیات بیشتری پرداخت کند. در واقع، این نوع مالیات نوعی اقدام تنبیهی برای مصرف بیشتر است. به عبارت دیگر، هدف از وضع این مالیات، ساماندهی و کاهش مصرف کالا و خدمات است؛ بنابراین اعمال آن در حوزه‌هایی که «افزایش استفاده مطلوب و مورد نظر است، نمی‌تواند با اهداف مورد نظر سیاست‌گذار مطابقت داشته باشد. مطالعات نیز نشان می‌دهد در اکثر کشورها صنعت بیمه، مشابه سایر نهادهای مالی (بازار پول و سرمایه) بطور کامل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

اما با وجود مخالفت های فعالان بیمه  نسبت به حذف معافیت های بیمه، دولتی‌ها هنوز موضع مشخص خود در این رابطه را اعلام رسمی نکرده اند ولی تمایل آنها ظاهرا به دریافت است، که وقتی رئیس سازمان امور مالیاتی به جمع مدیران بیمه رفته بود ظاهرا با وجود شنیدن مسائل مربوطه تاییدی بر تداوم معافیت‌ها نداشت و در اظهاراتش این گونه گفت بیمه عمر و زندگی فعلا معاف هستند اما از سوی دیگر نمی‌توان با وضعیت موجود مالیاتی کشور را اداره کرد.

از سوی دیگر اخیرا معمار نژاد- معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصاد و دارایی- در جمع صنعت بیمه این موضوع را مورد توجه قرار داده که افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه در آینده را فروش بیمه‌های عمر و زندگی تامین خواهد کرد.

این گفته معاون وزیر خود نشان از اهمیت توسعه بیمه‌های عمر و زندگی دارد در حالی که از سوی دیگر بیمه گذاران معتقدند با اخذ مالیات نفوذ این بیمه‌ها کاهش داشته و در نهایت افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه را به دنبال نخواهد داشت.

با این وجود رئیس کل بیمه مرکزی که خود همواره بر اهمیت تداوم معافیت‌های مالیاتی صنعت بیمه تاکید داشته احتمال معافیت بیمه عمر و درمان از مالیات را چندی پیش مطرح کرد ، اما هنوز مجلس در این رابطه تصمیمی نگرفته که  مشخص شود وضعیت بیمه‌ها در حوزه مالیات به کجا خواهد رسید.

 

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با اشاره به موضوع و رویکرد این نشست، اظهار داشت: جای یک مرکز کاربردی برای اقتصاد هوشمند در دانشگاه صنعتی شریف خالی است، از این جهت پیشنهاد ریاست دانشگاه مبنی بر راه اندازی چنین مرکزی، می تواند در این محدوده موضوعی با توسعه ادبیات اقتصاد هوشمند و ساماندهی فعالیت های علمی و پژوهشی، مؤثر واقع گردد.

 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی از اقتصاد هوشمند سخن می گفتیم به نظر خیلی ها، به شدت آرمانگرایانه یا حتی غیر ضرور می آمد، ولی امروز به سهولت می توانیم بگوییم "ما ناچار از رفتن به این سمت هستیم" .

 

دژپسند اظهار داشت: بايد از منابعي كه داريم بهره ورتر استفاده كنيم.

 

وی افزود: بدين منظور فرآيندهاي توليد هم بايد دانش بنیان و مبتنی بر فناوری های نو، پيشرفته و در حال تكامل باشد.اين مهم با استقرار ستون هاي اقتصاد هوشمند شدني است.

 

وزیر اقتصاد اظهار داشت: هوش مصنوعی، دیجیتالی کردن و دانش بنیان شدن از جمله ستون های اقتصاد هوشمند هستند، یعنی اقتصادی که در آن مرتبت مدیریت و سیاست گذاری بر عهده انسان و عاملیت اجرا با ربات است.

 

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: خودمان باید با استفاده از داشته هایمان ، با تلاش و اراده قوی شرایط جهش اقتصادی را فراهم کنیم.

 

دژپسند افزود: برای اینکار باید به جایی برسیم که احساس و باور کنیم از آنچه خودمان داریم به بهترین نحو استفاده نماییم.

 

پیاده سازی اقتصاد هوشمند برای تحقق ارتقای بهره وری و استفاده بهینه از منابع کشور، ضروری است.

 

وی با بیان اینکه باید بتوانیم از درآمد حاصل از فروش نفت در مسیر توسعه عمودی و تکمیل زنجیره تولید استفاده و آن را به سرمایه ای گرانبها تبدیل نماییم، تصریح کرد: این امر فقط با اراده و دانش اتفاق می افتد.

 

دژپسند با اشاره به مباحث مربوط به مالیات و حواشی آن در رسانه ها و اظهارات صاحب نظران سیاسی و اقتصادی، ادامه داد: با تحقق مالیات هوشمند می توانیم از همه دغدغه های فعلی در مورد معوقات، فرار مالیاتی، محدود بودن پایه های مالیاتی و سیستم مالیات ستانی سنتی؛ به سرعت گذر کنیم.

 

وی همچنین گفت: در اقتصاد هوشمند، دیگر برای افزایش ظرفیت تولید کشاورزی، نیازی نیست منتظر "تر سالی" و زیاد شدن نزولات آسمانی باشیم.

 

دژپسند با بیان اینکه در اقتصاد هوشمند، "مرتبت مدیریت و سیاست گذاری" بر عهده انسان و "عاملیت" اجرا با ربات است، اظهار داشت: اقتصاد هوشمند فقط هوش مصنوعی، دیجیتالی شدن و دانش بنیان شدن نیست، اما همه اینها ستون اقتصاد هوشمند هستند.

 

وی موفقیت پروژه راه اندازی تاکسی های اینترنتی و نتایج بسیار مثبت آن در آزاد کردن منابع از طریق کاهش مصرف سوخت و هزینه جابجایی مسافرین را نمونه ای موفق از هوشمندسازی اقتصاد دانست.

 

چندی پیش شرکت بیمه تجارت نو، با خرید ۲۴ میلیون سهم از سهام شرکت بیمه آسیا در ردیف سهامداران بالای یک درصد بیمه آسیا قرارگرفته و این تلقی ایجاد شده که آیا بیمه تجارت نو مرتکب خطا شده و یا مقررات ناظر بر سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در بازار سرمایه را نقض کرده است و سؤال دیگر اینکه آیا با خرید ۱.۰۴ درصدی سهام، می‌توان این شرکت را جزو، سهامداران اصلی قلمداد کرد؟

به گزارش دنیای بانک و بیمه، قبل از هرگونه قضاوت باید این نکته کلی را در نظر داشت که خریداران و فروشندگان سهام شرکت‌های فعال در بازار سرمایه بر اساس پیش‌بینی تحولات و رویدادهای آتی یک شرکت، اقدام به دادوستد سهام روی نمادهای بورسی و فرابورسی می‌کنند و اقدام بیمه تجارت نو از خرید اندکی بیش از یک درصد سهام بیمه آسیا هم از این قاعده کلی مستثنا نیست. از این منظر طبیعی و بدیهی است که روند حرکتی سهامبیمه آسیا از ابعاد گوناگون سهم از بازار بیمه، نسبت خسارت به‌حق بیمه، نسبت بازده سرمایه‌گذاری‌ها و شاخص‌های دیگر مالی، روندی رو به رشد و توام با بازدهی بالا و نقدشوندگی مطلوب است و به همین دلیل، بیمه تجارت نو بخشی از سرمایه خود را به خرید سهام بیمه آسیا اختصاص دهد.

نکته مهم دیگر، ازآنجاکه در انتشار نام سهامداران در پایگاه‌های مرتبط با بازار سرمایه تنها سهامداران بالای یک درصد منتشر می‌شود، این فرضیه مطرح‌شده که گویا یک معمای پیچیده و معامله پنهانی صورت گرفته تا آنجا که شایبه معامله بلوکی سهام مطرح‌شده است؛ اما نگاهی به تحولات قیمت سهام بیمه آسیا و دادوستدهای آن در بازار سهام، فرضیه بلوکی بودن را تائید نمی‌کند.
تحلیل‌ها نشان می‌دهد که روند صعودی آتی ارزش سهام بیمه آسیا توأم با بازدهی بالای ان، با توجه به برنامه‌ریزی هیئت‌مدیره جدید این شرکت در یک سال حضور و فعالیت ان، صورت گرفته و بر اساس این تحلیل و پیش‌بینی، می‌توان گفت، توجیه بالای سرمایه‌گذاری روی سهام  بیمه آسیاو انتظار بازدهی بالاتر نسبت به سهام دیگر شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه و همچنین قدرت نقد شوندگی سهام بیمه آسیا و نیز آگاهی از تحولات مالی و عملیات بیمه گری و سرمایه‌گذاری بیمه آسیا سبب می‌شود سرمایه‌گذاری روی چنین سهام ارزنده‌ بیمه‌ای، توجیه‌پذیر باشد.
البته این گزاره را نباید نادیده گرفت که به‌هرحال ممکن است شرکت‌های بیمه‌ای در مقاطعی در عملیات بیمه گری به‌خوبی عمل نکرده و در پیش‌بینی کسب سود از این محل، با مشکلات و دست‌اندازهایی مواجه شوند و بخواهند که این خلأ را با سرمایه‌گذاری روی گزینه‌های دیگر ازجمله سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی دارای پتانسیل رشد و بازده بالا جبران کنند. اتفاقی که در شبکه بانکی هم بارها تکرار شده و بانک‌هایی که در عملیات بانکداری با چالش سبقت هزینه‌ها بر درآمدها مواجه می‌شوند، در تلاش برای افزایش سود و پر کردن خلأ ایجاد شده از محل سایر سرمایه‌گذاری‌ها ازجمله در بازار سرمایه برمی‌آیند. به‌طور نمونه بارها مشاهده ‌شده که در صنعت بیمه هم شرکت‌ها به هنگام مواجهه با خسارت‌های سنگین نظیر سیل و زلزله و یا ناکامی در مناقصه‌های بزرگ بیمه‌گری، گزینه مطمئن‌تری را انتخاب می‌کنند و اقدام به خرید سهام دیگر شرکت‌ها و ریسک سرمایه‌گذاری روی عملیات بیمه کری شرکت‌های رقیب می‌کنند.
برنده نهایی کیست؟
به نظر می‌رسد که بیمه تجارت نو با فرض رشد قیمت سهام بیمه آسیا، یک برنده خواهد بود که توانسته روی سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری کند و بازده مطلوبی را به دست آورد؛ اما بیمه آسیا در این میان یک برنده تمام‌عیار است که با عملکرد خود، هم در بازار بیمه و هم بازار سرمایه توانسته با ایجاد شفافیت مالی و ترسیم یک‌چشم انداز باثبات و رو به رشد، اقبال سهامداران را به خود جلب کند. چه اینکه بر اساس آخرین برآوردها، بازدهی سهام بیمه آسیا در بازده زمانی 3 ماهه 26.67 درصد، شش‌ماهه 223 درصد، 9 ماهه 339 درصد و یک‌ساله 386 درصد است و انتظار استمرار روند سودآوری سهام بیمه آسیا دور از انتظار نیست.
البته ضرورت دارد تا بیمه مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر اقدام به شفاف‌سازی بیشتری کند که شرط سهامداری شرکت‌های بیمه در بازار سرمایه به‌ویژه در خرید و فروش سهام شرکت‌های دیگر بیمه‌ای به چه نحوی باید باشد که شایبه ‌برانگیز نباشد و از حقوق سهامداران در این دادوستدها، صیانت شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه آئین نامه اجرایی مبارزه با پولشویی با 15 سرفصل و 158 ماده پس از طی مراحل قانونی در دولت با اولویت به تصویب رسیده است و اکنون در حال اجرا می باشد افزود: در این آئین نامه بالاترین انطباق با استاندارد های بین المللی لحاظ شده و از طرفی نیازمندی های کشور را نیز به طور کامل پوشش داده است.

 

وزیر اقتصاد افزود: ساختار های لازم برای مبارزه با پولشویی از جمله ارتقای جایگاه مرکز اطلاعات مالی و همچنین گسترش تعاملات و ارتباطات لازم میان مرکز مذکور با نهاد های بانکی، موسسات مالی، بازار های غیر متشکل پولی، بورس، بیمه، گمرک، مالیات، شهرداری ها، ضابطان قضایی، دستگاه های نظارتی و ... صورت پذیرفته است.

 

رئیس شورای عالی مبارزه با پولشویی با اشاره به مبارزه ایران با جرایم سازمان یافته در طول چهل سال گذشته از جمله قاچاق مواد مخدر و انهدام مکشوفات آن با صرف منابع گسترده مالی و انسانی افزود: در این زمینه ایران کارنامه بسیار روشن و مشخصی دارد.

 

وزیر اقتصاد در خصوص دلایل عدم اطمینان برخی در ایران برای پیوستن به کنوانسیون های بین المللی پالرمو و سی اف تی اظهار داشت: رئیس جمهور آمریکا از توافق بین المللی برجام که حاصل سالها مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با 1+5 بود و این توافق طی مصوبه ای به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده بود، به صورت یکجانبه و غیر قانونی خارج شد و بر خلاف حقوق بین الملل، استانداردهاي بين المللي و معیارهای اف ای تی اف ظالمانه ترین، بی سابقه ترین و پیچیده ترین محدودیت ها را در مقابل مبادلات تجاری و مالی بین المللی مردم ایران حتی برای واردات کالاهای حیاتی مانند دارو و غذا قرار داد.

 

دژپسند افزود: در زمان وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله در مناطق مختلف کشور نیز شاهد بودیم که محدویت های آمریکا مانع کمک های نقدی کشور های دیگربه ملت ایران بود.

 

وزیر اقتصاد تأکید کرد: باید این سوال در مجامع بین المللی مطرح شود که چطور یک کشور می تواند با اعمال محدودیت های غیر قانونی در مقابل تجارت و مبادلات مالی، عامل جان سپردن کودکان، زنان و مردان سالخورده دیگر کشور ها شود.

 

وزیر اقتصاد گفت: اقدامات ایران در اجرای توافقات با گروه اقدام مالی (اف ای تی اف) تاکنون کاملاً گسترده و عمیق بوده است، لکن برای ادامه این مسیر چه تضمینی وجود دارد که آمریکا از معاهدات بین المللی سوء استفاده نکند.

 

دژپسند افزود: اف ای تی اف یک بحث فنی است و متأسفانه برخی از کشور ها از جمله آمریکا به دنبال استفاده سیاسی از آن هستند.

 

وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: نقش کشور های اروپایی و آسیایی مستقل در تحکیم قواعد بین المللی و احترام به حقوق ملت ها، ویژه و مؤثر است و باید اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و همچنین تعامل با گروه ویژه اقدام مالی(اف ای تی اف) به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و در مقابله با اقدامات غیر قانونی آمریکا، اعتماد کشورها به توافقات و معاهدات بین المللی احیاء شود.

 

دژپسند افزود: یکجانبه گرایی های آمریکا در زیر پا گذاشتن قواعد بین المللی و خروج از معاهدات، بزرگترین سد در مقابل حق ملت ها برای تجارت آزاد و مبادلات مالی در سطح بین المللی است.

 

دژپسند با اشاره به اینکه اساساً در دنیای امروز غالب نظریه های اقصادی در حوزه تجارت بین الملل اجازه نمی دهد، محدودیت یکجانبه و غیر قابل تحمل از سوی کشوری بر علیه دیگر کشورها اعمال شود افزود: این نوع اقدامات نه تنها با نظریه های فوق در تعارض است بلکه با حقوق بین المل هم مغایرت دارد.

 

معاون حقوقي رئيس‌جمهور در ادامه اين جلسه با تشريح اقدامات انجام شده جهت مقابله با پولشويي و تأمين مالي تروريسم به تصويب قوانين مبارزه با پولشويي و تأمين مالي تروريسم و نيز تصويب قوانين اصلاحي اين دو قانون جهت انطباق بيشتر با ضوابط مربوط، همچنين تصويب آيين‌نامه تفصيلي اجرايي براي مقابله با پولشويي اشاره كرد و اظهار داشت: علت جديت و اهتمام ايران اين است كه ايران خود قرباني تروريسم و جرائم سازمان يافته از اين دست است.

 

جنیدی همچنين ضمن تبیین پيشنهاد الحاق به دو معاهده مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي (پالرمو) و تأمين مالي تروريسم(سي.اف.تي) از سوي دولت و تصويب آن توسط مجلس و نيز پيگيري نهايي شدن اين تصويب در مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: يكی از ملاحظات مطرح شده در مجمع اثر منفي اقدامات غیر قانونی آمریکا بر موضوع است.

 

معاون حقوقي رئيس جمهور افزود: ايران به دنبال شفافيت و علاقمند به تحقق آن است. لذا نه تنها دولت لوايح چهارگانه فوق درخصوص شفافيت مالي را كه دو مورد آن نهايي شده و دو مورد ديگر در حال بررسي در مجمع تشخيص مصلحت نظام است را پيگيري نموده، بلكه علاوه بر آن‌ها لايحه جامع شفافيت و لايحه مديريت تعارض منافع در خدمات عمومي را نيز ارائه داده كه در واقع انتظار سطح بسيار بالاتري از شفافيت در همة حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي، فرهنگي و .... است.

 

دکتر محمد خزاعی دبیر کل ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی(ای سی سی ) در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از کمیسیون های فعال (ای سی سی ) به موضوع مبارزه با فساد و تأمین مالی تروریسم اختصاص دارد، اظهار داشت : این نهاد بین المللی با اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران ارتباط گسترده ای دارد و نظر بخش خصوصی ایران این است که به دلیل تحریم های اعمال شده، برای مبادلات مالی امور تجاری خود شدیداً با مشکل مواجه هستند.

 

وی گفت: بخش خصوصی ایران نیز مانند دولت از مقوله شفافیت در کشور بویژه شفافیت مالی حمایت می کند و بنده به عنوان دبیرکل (ای سی سی ) وظیفه دارم نگرانی بخش خصوصی را علیرغم علاقمندی که به توسعه تجارت با کشورها دارند از تهدیدی که در روابط مالیشان از جانب تحریم حاکم است، اعلام نمایم.

 

دبیرکل (ای سی سی ) تأکید کرد: در واقع بخش خصوصی اعتماد خود به رعایت مقررات بین المللی از سوی آمریکا و برخی کشورهای دیگر را از دست داده اند‌.

 

بنا بر این گزارش، تعدادي از سفرای کشورهای حاضر در جلسه نیز ضمن تشکر از اقدامات ایران در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، تاکید کردند که دولت های آنها نیز آماده هر نوع همکاری با ایران در این حوزه هستند.

 

این گزارش می افزاید: آنها پیشنهاد دادند که با مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارايی می توانند همکاری بیشتری داشته باشند و در زمینه ارائه کمکهای فنی، تبادل تجربیات، آموزش و تسهیل روابط اقتصادی و تجاری همکاری نمایند. نمایندگان سفارتخانه های کشورهای شرکت کننده در اين نشست، با بیان اینکه ایران اقدامات بسیار مثبتی را در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی انجام داده است، افزودند، از دولت ایران انتظار داریم که به منظور تسهيل روابط اقتصادي و تجارت خارجي کشورها با جمهوری اسلامی ایران، دو لایحه پالرمو و سی اف تی را به مرحله تصویب و اجرا برسانند.

 

گفتتی است در ابتدای این جلسه نیز دکتر میثم امیری رئیس مرکز اطلاعات مالی وزارت اقتصاد گزارش کاملی از اقدامات ایران در راستای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم به حاضران در جلسه ارائه داد.

وصول مطالبات صنعت بیمه باید در اولویت مسائل مدیریتی قرار بگیرد و در فرآیند پیگیری آن تسریع شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی که در نشست ویژه شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران سخن مي گفت، با اعلام اين مطلب افزود: افزایش سطح ارزش افزوده سرمایه های صنعت بیمه به تلاش برای جذب پرتفوی بیشتر و همچنین وصول مطالبات معوقه آن بستگی دارد.
رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین آمار عملکرد صنعت بیمه در سال جاری میزان پرتفوی این صنعت را در ۹ ماهه اخیر چهل و پنج هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: خوشبختانه صنعت بیمه به افق های پیش بینی شده خود دست یافته، اما با توجه به ظرفیت های این صنعت امیدوارم این رقم تا سال ۱۴۰۰ به یکصد و پنجاه هزار میلیارد تومان نزدیک شود.
رییس شورای عالی بیمه با برشمردن ظرفیت های متنوع صنعت بیمه در شکوفایی اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: صنعت بیمه باید در معادلات کلان اقتصادی با قدرت بیشتری وارد شود و نقش آفرینی کند.
وی با ابراز خرسندی از همدلی و همگرایی اعضای سندیکای بیمه گران ایران برای رسیدن به اهداف مشترک به نقش نظارتی بیمه مرکزی اشاره کرد و گفت: حذف تعرفه ها گام مهمی در مسیر خصوصی است، هر چند با نظارت دقیق بر نرخ و شرایط شرکت های بیمه اجازه نمی دهیم این صنعت دچار مشکل شود.
دکتر سلیمانی با تاکید بر لزوم نهادینه سازی نظام خودکنترلی در شرکت های بیمه، اظهار داشت: استقرار داشبورد مديريتي در صنعت بیمه، نهاد ناظر و شرکت های بیمه ای از مفیدترین ابزار نظارتی به شمار می رود که رصد آخرین وضعیت این صنعت را آسان کرده است.
وی ادامه داد: موضوع صدور آنلاین شدن بیمه نامه ها نیز یک مسئله حیاتی است که شرکت‌های بیمه باید با جدیت در این مسیر حرکت می کنند.
رییس کل بیمه مرکزی در پایان، حضور وزیر امور اقتصادی و دارایي در نشست شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران را نشانه توجه ایشان و وزارتخانه متبوع به امر بیمه گری دانست و ابراز امیدواری کرد تا نقش این صنعت در اقتصاد کلان کشور افزایش یابد.

دیدار تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب در آذر ماه ۹۸ زمینه‌ی مناسبی بود تا پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب طی گفتگویی تفصیلی با وزیر اقتصاد به بررسی مسائل کلیدی اقتصاد ایران و راه بُرون‌رفت از مشکلات اقتصادی بپردازد و به دنبال پاسخ‌های اصولی برای سوالات مطرح در این عرصه باشد. از مصون‌سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم ها تا الزامات رونق تولید ملی و از نابسامانی‌ها و نوسانات در حوزه‌ی ارز تا بحث مهم مالیات و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را در این گفتگو مورد بررسی قرار گرفته است. رویکرد این گفتگو بررسی و پیگیری مسائل کلیدیِ اقتصاد ایران باتوجه به زمینه‌ها و علل مشکلات در کنار راهکارها بوده است. مشروح این گفتگو در شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) و پورتال وزارت اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب منتشر شده است که نظر مخاطبان گرامی را به مطالعه این گفتگو در رسانه های مذکور جلب می نمائیم.

وزارت امور اقتصادی و دارایی از اصلی‌ترین مخاطبان بیانات رهبر انقلاب در دیدار با فعالان اقتصادی بود. همچنین ایشان به یکی از راهبردهای اساسی اشاره کردند که مصون‌سازی اقتصاد کشور در برابر تحریم است. اولاً این مصون‌سازی چگونه اتفاق می‌افتد و چه سازوکاری برایش وجود دارد؟ ثانیاً وزارت امور اقتصادی و دارایی چه اقداماتی در این باره انجام داده و چه فعالیت‌هایی را پیش رو خواهد داشت؟

فرمایش‌های رهبر انقلاب که شما به آن اشاره کردید، ریشه در مبحث اقتصاد مقاومتی دارد. این بحث را می‌شود از سال ۱۳۸۹ در فرمایش‌های ایشان پیدا کرد، ولی در اواخر سال ۹۲ یعنی ۲۹ بهمن ۹۲ ایشان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند. اگر خوب دقت کنیم، این سیاست‌ها ابعاد بسیار متنوعی دارد که بخشی از آن به مصون‌سازی اقتصاد منتهی می‌شود. ما برای مصون‌سازی اقتصادمان باید به دو بُعد اصلی توجه کنیم؛ یکی انقطاع بودجه‌ی دولت از نفت و خام‌فروشی آن است، به‌ویژه در شرایطی که دولت نقش گسترده‌ای در اقتصاد دارد. تا زمانی که این انقطاع صورت نگیرد، بودجه‌ی دولت همیشه آسیب‌پذیر خواهد بود و نفت از طریق بودجه آسیبش را به اقتصاد می‌رساند. یعنی در زمانی که ما رونق نفتی داریم، دولت از منابع حاصل از نفت، زیاد از حد استفاده می‌کند و منابع از این دریچه تزریق می‌شود و تقاضای کل به شکل نامناسبی انجام می‌گیرد و تبعاتش از جمله تبعات تورمی‌ شکل می‌گیرد. از آن طرف اگر وضع نفت بد شود، یعنی نتوانیم نفت خام را صادر کنیم یا نتوانیم منابع حاصل از صدور را به کشور برگردانیم، مثل وضعیت الان که این دو مورد را داریم، طبیعتاً اثرش را روی بودجه می‌گذارد و دولت باید برای آن بودجه‌ی ساخت‌یافته‌ی ناشی از تحول دوره‌های تاریخی، تدبیری برای جایگزین منابع بیندیشد.

بخشی از این تدابیر به کاهش هزینه‌ها برمی‌گردد که خب ما می‌دانیم چسبندگی هزینه‌ها مانع از این می‌شود. شما در زندگی شخصی خودتان هم اگر دقت کنید، وقتی هزینه‌ها بالا می‌رود و درآمد پایین می‌آید، هزینه‌ها با همان نسبت جور درنمی‌آید. پس هزینه‌ها را به اندازه‌ای که سهم نفت در بودجه کاهش پیدا می‌کند، به‌خصوص الان نمی‌شود کاهش داد.

مدل دیگر این است که ما درآمدهای جایگزین را افزایش دهیم. بهترین و تمیزترینِ این درآمدهای جایگزین هم درآمد مالیاتی است که اتفاقاً می‌تواند به پایداری منابع دولت نیز بینجامد. درآمدهای مالیاتی زمانی می‌تواند به ‌صورت مثبت و اثرگذار رشد پیدا کند که تولید و پایه‌های تولید رشد پیدا کرده باشد. یعنی تا تولید افزایش پیدا نکند و ما بخواهیم درآمد مالیاتی را افزایش بدهیم، ممکن است اثر سوء بر اقتصاد داشته باشد و تولیدکننده را به زمین بزند. پس بنابراین ما باید تولید را بالا ببریم تا حاشیه‌ی سود بالا برود تا‌ برداشت از آن برای دولت صورت بگیرد. یا این که باید تنوع تولید را بالا برد. یا باید پایه‌های مالیاتی جدیدی را تعریف کنیم که اثر سوئی بر تولید نداشته باشد.

پس یکی از جاهایی که می‌توانیم به مصون‌سازی کمک کنیم، این است که درآمد مالیاتی دولت به ‌صورت پایدار افزایش پیدا کند. برای این افزایش چه باید کرد؟ باید تولید کرد. مقدمه‌ی تولید هم سرمایه‌گذاری است. حالا ما اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم، اولین چیزی که سرمایه‌گذار از ما طلب می‌کند، محیط امن و آرام برای سرمایه‌گذاری است.
 
 این محیط امن و آرامی که شما به آن اشاره کردید، برای سرمایه‌گذار داخلی و خارجی‌ فرقی هم می‌کند؟

هیچ فرق ندارد. وقتی سرمایه‌گذار می‌‌خواهد سرمایه‌اش را در محیطی بنشاند، باید یک چشم‌انداز بیست تا سی ساله‌ی معین و مثبت داشته باشد. باید بتواند مجوزهایی را که می‌خواهد، بدون دغدغه بگیرد و بداند که قوانین و مقررات دست‌ و پایش را نمی‌بندد. خب وظیفه‌ی ما در این‌جا چیست؟ ما باید در فضای کسب‌وکار شرایط مناسبی را فراهم بیاوریم. پس این یک ملزوم ریشه‌ای است. درواقع رشد سرمایه‌گذاری مقدمه‌ی رشد تولید و تشکیل پایه‌ی مالیاتی است.

البته رشد تولید یک اثر مثبت دیگر هم دارد که به مصون‌سازی اقتصاد منتهی می‌شود و آن بی‌نیازی کشور از وابستگی است. ببینید، این که بگوییم کشور کلاً حصاری به دور خودش بکشد و کاری به بیرون نداشته باشد که درست نیست. حتماً باید رفت‌وآمد، ارتباطات و نقل‌ و انتقالات وجود داشته باشد، اما این مهم است که نباید کشور در حوزه‌ی کالا یا گروه کالایی خاصی به خارج وابسته باشد به این معنا که اگر آن تأمین نشود، کشور دچار فروپاشی شود. از فواید افزایش تولید ناشی از افزایش سرمایه‌گذاری و ناشی از بهبود فضای کسب‌وکار این است که ما را از وابستگی مفرط به اقتصاد خارج از کشور بی‌نیاز می‌کند. لذا این دو در کنار هم می‌تواند به یک اقتصادی بینجامد که هم نیازهای اصلی‌اش به‌ صورت خوداتکا از داخل تأمین ‌شود و هم بودجه‌ی دولت از وابستگی به نفت رهایی خواهد یافت.

خوشبختانه بسیاری از حوزه‌های وزارت اقتصاد به همین امور برمی‌گردد. مثلاً یک سرمایه‌گذار نباید از وصول مالیات بترسد. یا وقتی مؤدی وقتی مأمور مالیاتی را می‌بیند، نباید فرار کند، بلکه باید احساس کند یک مأمور رئوف و خوش‌رفتار دولت برای وصول مالیات مراجعه کرده است. ما یک عبارتی در این باره به ‌کار می‌بریم و می‌گوییم «افزایش وصولی همراه با رعایت اصول است.» خب این خیلی به سرمایه‌گذار کمک می‌کند و می‌داند که خیالش راحت است.


یا وقتی سرمایه‌گذار به گمرک می‌آید و می‌خواهد تجهیزات تولیدی‌اش یا مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای‌اش را بیاورد، اگر ایستگاه به ایستگاه با ناراحتی و سختگیری و مزاحمت مواجه شود، آن وقت از توسل به این امر برای بهبود تولید کلافه خواهد شد. پس سرمایه‌گذار هم باید خیالش آسوده باشد که بابت این فرآیند دچار شکنجه‌ی مضاعف نشود. بنابراین گمرک هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در این زمینه داشته باشد. اگر تولیدکننده بخواهد مازاد مصرف تولیدش نسبت به مصرف داخل را مثلاً برای تأمین ارز مورد نیازش یا به‌ هر دلیل دیگری صادر کند، این‌جا هم گمرک باید پشتیبان تولید صادراتی باشد و این سرمایه‌گذار را بیشتر جذب می‌کند و محیط را برای سرمایه‌گذار دلنشین می‌کند. این‌ها کارهایی است که ما در فضای کسب‌وکار به کمک سازمان امور مالیاتی و گمرک انجام می‌دهیم.
 
 از موضوعاتی که در جمهوری اسلامی معمولاً در مقایسه‌ با اقتصادهای دنیا مطرح است، میزان دریافت مالیات و تأثیر آن بر زندگی‌ مردم است. چرا این موضوع در کشور ما درست و بسامان نمی‌شود و چرا ما هنوز فرار مالیاتی داریم؟ آیا این موضوع به مشکل قانون‌گذاری برمی‌گردد یا به سازوکارها یا به فرهنگ مالیاتی حاکم بر مردم و تولیدکننده‌ها؟
دلایل مختلفی دارد که اولینِ آن‌ها جنبه و زمینه‌ها‌ی تاریخی‌ است. مردم ایران در طول تاریخ با نظام‌های استبدادی کار کرده‌اند. بنابراین مالیات را پول زور می‌دانستند و هر موقع مأمور آن دولت را می‌دیدند که اغلب با زور هم ورود پیدا می‌کرده تا حقوق دولت را بگیرد، لذا یک ذهنیتی شکل گرفته که هر چه دولت می‌گیرد، بالاخره زور است. نکته‌ی دوم این که مردم در جریان مصارف وصولی بر مالیات نیستند. یعنی فکر می‌کنند مالیات مثل دوران شاهان خرج دربار می‌شود. البته خوشبختانه در دوره‌های اخیر و در سال‌های پس از انقلاب این توضیح داده شده، ولی هنوز زمان می‌برد تا آن سبقه‌ی تاریخی پاک شود.
 
 آیا در اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی این موضوع ضعف وجود دارد؟
این موضوع هنوز ملکه‌ی ذهنی آحاد جامعه‌ی ما نشده است که برای اداره‌ی بهتر جامعه باید خرج کنند. نکته‌‌ایی که در این‌جا هست، موضوعیت خود نفت است. یعنی چه؟ یعنی الان چه دولت و چه مردم یک صندوق مطمئنی به ‌نام نفت دارند و بنابراین نگران نیستند که مالیات به اندازه‌ی کافی وصول نشود.

نکته‌ی بعدی باز یک مقدار به فرهنگ ما برمی‌گردد. مثلاً ما یک مالیات اسلامی داریم به نام خمس و زکات که بعضی از آدم‌های متشرع اگر یک ساعت از سال خمس شان بگذرد، دست به زندگی‌شان و منابع‌شان نمی‌زنند و می‌گویند باید بپردازند تا پاک شود، اما همان آدم از این که مالیات به دولت را ندهد، شاید افتخار هم بکند. البته این جور افراد خیلی کم هستند، اما این هم بخشی از آن‌هاست.

نکته‌ی دیگر این که ما باید به تجهیزات، روش‌ها و ابزارهای پیشرفته‌ی مالیاتی مجهز شویم. امروز مالیات را در دنیا با روش‌های مدرن می‌گیرند و نه به روش‌های سنتی که ممیز مالیاتی یا مأمور مالیاتی با مؤدی چانه بزند. ‌اصلاً روابط رو در رو و حضوری برچیده شده است. خوشبختانه در کشور ما زیرساخت‌های حقوقی و فنی‌ آن درست شده، اما یک مقدار باید فرهنگ ما با آن ممزوج شود و صورت‌های متکامل شکل بگیرد. ما باید روابط رودررویی و حضوری را به حداقل ممکن برسانیم و کلاً چرخه‌ی فعالیت اقتصادی ما مالیاتی بشود. یعنی وصول در یک محیط کاملاً شفاف، مشخص و آشکار انجام بگیرد.
 
 عوامل فرار از مالیات چه چیزهای دیگری می‌تواند باشد؟
بخش دیگری از این برمی‌گردد به منفعت‌طلبی‌های سوداگرانه‌ی بعضی از مؤدی‌ها. متأسفانه ممکن است مؤدی از اقشار فرهیخته هم باشد و پایه‌های علمی و دانشی‌اش هم خوب باشد، اما احساس ‌کند که هر چه از پرداخت مالیات فرار کند، زیرک‌تر و زرنگ‌تر است و حق خودش بداند و مثلاً بگوید این پولی که حاصل دسترنج من است، چرا باید مالیات بدهم؟! غافل از این که نمی‌داند الان کسی که در موقعیتی قرار دارد که از امکانات مناسب و ارزان برخوردار است، این امکانات از مالیات مؤدی‌های بسیار جزء جمع شده یا از منابعی مثل نفت استحصال شده و به این مراتب رسیده است. محیط امن اقتصادی، دانش ارزان و رایگان، برق ارزان، جاده‌ی مناسب و ... دارد، اما مقاومت می‌کند و اصرار به فرار از مالیات دارد!
 
 یک مسأله‌ای که به آن اشاره نشد، بحث قانون است. آیا ما در زمینه‌ی قوانین مالیاتی دچار نقص نیستیم؟ قانون‌گذاری یا اصلاح قوانین در این حوزه بر عهده‌ی کیست؟
مالیات از نوادری است که وضع یا معافیتش باید به تصویب مجلس محترم برسد. یعنی اگر بخواهیم یک مالیاتی را وضع یا یک معافیتی را اِعمال کنیم، مجلس باید تصویب کند. خب ببینید، ما به لحاظ تاریخی دارای معافیت‌های قانونی بی‌شماری هستیم و برخی از این‌ها به اقتضای دوره‌ی خاصی تصویب شده است که شاید الان آن اقتضائات از بین رفته باشد، ولی چه‌بسا اصلاح آن با مقاومت مواجه شود، چون مردم با آن اخلاق و رویه‌ی معاف از مالیات خو گرفته‌اند. مثلاً یک صنفی به من گفتند چرا می‌خواهید معافیت‌های ما را حذف کنید؟ گفتم مگر پیشنهاد ما بوده و مگر از وزارت اقتصاد به دولت رفته است؟ گفتند نه، ولی شنیده‌ایم که در حال بررسی است. گفتم موردی را که دارد بررسی می‌شود که من نباید جواب بدهم. خب این نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر واکنش و مقاومت نشان می‌دهند.

در مورد مشکل قانون ‌و مقررات هم که به آن اشاره کردید، خوشبختانه ما صندوق‌های مکانیزه را ابلاغ کرده‌ایم که یکی از قوانین مهم بود و خدا را شکر می‌کنیم که در حال آماده‌سازی تمهیدات لازم برای اجرایی شدن آن هستیم. قانون مالیات بر ارزش افزوده هم که به طور آزمایشی عمل شده است، الان در آستانه‌ی نهایی شدن است. همچنین داریم روی قانون مالیات مستقیم و از جمله مالیات بر عایدی سرمایه کار می‌کنیم و ان‌شاءلله هر وقت که نهایی شود، برای دولت ارسال می‌کنیم.
 
 محور دوم بحث ما در مورد سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است. همان طور که مستحضرید، این سیاست یک ابلاغیه از طرف رهبر انقلاب است، اما به‌ معنی واقعی مسیر خودش را طی نکرد. به ‌نظر شما اولاً چرا به این‌جا رسید؟ و ثانیاً وزارت اقتصاد در دوران وزارت و تصدی‌گری شما برای این که این حوزه را کارآمدتر کند، چه اقداماتی انجام داده است؟
به‌ نظر من یکی از قابلیت‌های مهم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ این است که یک منشور انقلاب اقتصادی برای انتقال از اقتصاد دولت‌بازار به اقتصاد بازاردولت است. «بند الف» این منشور از بهترین و بنیادی‌ترین بندهای این سیاست است، چون در آن بند رهبر انقلاب می‌فرمایند که مخاطب من بخش خصوصی است و به این بخش در سرمایه‌گذاری و مدیریت در اقتصاد اجازه داده شده است و این که در مصادیق اصل ۴۴ ورود پیدا کند. ببینید، این تحول اساسی است و کیک اقتصاد را بزرگ می‌کند، ولی متأسفانه ما همیشه روی «بند ج» تأکید داریم، یعنی واگذاری بنگاه‌های دولتی.‌ تازه این بند را رهبر انقلاب تقریباً با یک فاصله‌ای اگر اشتباه نکنم، در نیمه‌ی اول سال ۸۵ ابلاغ کردند. یعنی بیش از یک سال پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ این بند ابلاغ شد.
بنابراین اصل بحث این است که آن سه بندی که ابلاغ کردند، می‌توانست منشور یک تحول و انقلاب پایه‌ای باشد، ولی ما گرفتار بند ج شدیم، چون راحت‌ترین کار است و من مظلومیت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را از این دریچه بیشتر از بقیه‌ی جهات می‌بینم. یعنی بخش خصوصی میدان پیدا کند و در عرصه‌های گوناگون بیاید و به سرمایه‌گذاری، مدیریت و راهبری بنگاه‌ها اقدام کند و متکفل بخش مهمی از اقتصاد بشود، اما به‌ سمت واگذاری شیب پیدا کرد.

ما آسیب‌ها را احصاء کردیم و به هیأت واگذاری بردیم و راه‌حل‌های جایگزین‌ را در زمینه‌ی روش‌های واگذاری و قیمت‌گذاری،  اصلاح و تصویب کردیم تا کمک کنیم آن یک درصدی که مورد اشاره‌ی رهبر انقلاب بود، یا کاملاً رفع شود یا به حداقل ممکن و به صفر برسد. خب این زمان‌بر است، چون این روش‌های نو هم پذیرش ندارد و این که مثلاً ما یک روش نوینی را برای تعدادی از بنگاه‌ها اجرا کنیم، اما فوراً نهادهای نظارتی واکنش نشان دادند. لذا روش‌های نو هم الزاماتی برای خودش دارد، ولی ما به ‌طور جدی دنبال این هستیم و جلسات مختلفی هم برگزار کرده‌ایم که بتوانیم این حواشی را با اصلاح روش‌ها و با انتخاب روش‌های متناسب با ویژگی بنگاه‌های مورد واگذاری به حداقل برسانیم. البته این کار راحتی نیست و نیاز به ترویج و باورسازی دارد.
 
 موضوع بعدی ثبات در سیاست‌های پولی و مالی است که رهبر انقلاب هم به آن اشاره کردند. منظور ایشان از این سیاست‌ پولی و مالی چیست و چه نکات مهمی دارد؟ در مورد نظام بانکی هم که صحبت‌های زیادی از طرف تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی درباره‌ی آن می‌شود توضیح دهید.
به‌ نظر من فرمایش‌های رهبر انقلاب مبنی بر سیاست‌های پولی و مالی، هماهنگی بین سیاست‌های پولی، مالی، تجاری و ارزی بود. سیاست‌های پولی در دنیا هم سیاست‌های خیلی مثلاً سالانه نیست و ممکن است به اقتضای دوره‌های تجاری در درون سال اتخاذ شود. البته در برخی کشورها و از جمله ایران در برخی از سال‌ها سالانه بوده است. یعنی شورای پول در پایان یا ابتدای سال یک بسته از سیاست‌های پولی را تصویب می‌کرده که مبنای کار قرار می‌گرفته است، ولی سیاست‌های مالی نه، حتماً سالانه است و بعضی‌ها حتی برای این که از ثبات لازم برخوردار باشد، اعتقاد دارند که باید یک دوره‌ی میان‌مدت سه تا پنج ساله برای آن در نظر گرفت. ما می‌دانیم برای کشوری مثل ما که دولت نقش زیادی دارد، نمی‌تواند سیاست مالیِ خیلی میان‌مدتی داشته باشد و عمدتاً سالانه است.

به ‌نظر من نکته‌ی مهم همان هماهنگی بین این سیاست‌هاست و باید به‌گونه‌ای باشد که این‌ها همدیگر را خنثی نکنند و باید مراقبت جدی صورت بگیرد که سیاست تجاری در تناقض با این‌ها نباشد. حالا یک موقع است به اقتضای بهبود شرایط، تغییر سیاست هم هست و نباید از آن خودداری کرد. البته نباید این تغییرات زیاد آزاردهنده باشد که یک فعال اقتصادی نداند مثلاً سه ماه یا شش ماه یا یک سال دیگر چه باید بکند. این عیب است. یعنی چشم‌انداز باید روشن باشد که اگر دولت یک سیاستی را تغییر داد و بابت آن تغییر خسرانی به بخش خصوصی رسید، دولت جبران می‌کند و بخش خصوصی و فعال اقتصادی ما در یک تکیه‌گاه امن قرار می‌گیرد و می‌داند که هیچ کس برایش مزاحمت ایجاد نمی‌کند.

اما در مورد اصلاح نظام بانکی، ببینید، در اقتصاد ایران که بازار مالی‌اش بازار بانک‌پایه است، اگر بخواهیم برای فعالان اقتصادی یک جریان آسان، آرام و مطمئن تأمین مالی ایجاد کنیم، باید نظام بانکی را اصلاح کنیم و این باید در اولویت باشد. رهبر معظم انقلاب هم بارها این را تکرار و تأکید کرده‌اند. برای این که باید نظام بانکی ما به مأموریت اصلی‌اش یعنی تأمین مالی در اقتصاد ایران بپردازد.
در اقتصاد ایران مأموریت اصلی نظام بانکی تأمین مالی جریان اقتصادی در مسیر توسعه است. خب نظام مالی که از دارایی‌های منجمد رنج می‌برد، پس امکان اعطای تسهیلات مناسب را هم ندارد. نظام مالی که از مطالبات معوق رنج می‌برد، نمی‌تواند کارهای اعطای تسهیلات‌بندی را انجام بدهد و این‌ها باید اصلاح شود.
 
 عوامل این رنج‌بردن‌ها چیست؟
عوامل متعددی در آن دخیل است. مثلاً وقتی ما می‌گوییم مطالبات معوّق بالا، یعنی کسانی که قبلاً برای کسب‌وکارشان تسهیلات گرفته‌اند و تا امروز بازپرداخت نکرده‌اند. البته من این را هم بگویم که بدهکاران بانکی فقط در بخش خصوصی نیستند و در دولت هم هستند. البته دولت در چند سال اخیر این مسئولیت را قبول کرده و برخی از مطالبات بخش خصوصی را با یک چرخه‌ی تهاتری به نام خودش کرده و به حساب خودش برده است. این که شما می‌شنوید اخیراً مطالبات بانک از دولت زیاد شده، این ناشی از استقراض دولت از سیستم بانکی نیست، بلکه ناشی از چرخه‌ی تهاتر برای کمک به بخش خصوصی است.

اگر مطالبات و بدهی‌هایی به بانک‌ها پرداخت نشده، خب بانک به دو دلیل نمی‌تواند رها کند. یکی این که برای کمک به فعالان به منابع نیاز دارد و دوم این که سپرده‌گذاران منتظر سپرده و سودشان هستند. بنابراین بانک به تملیک وثایق متوسل می‌شود. تملیک وثایق هم چیزی جز تشکیل و افزایش اجزاء دارایی منجمد نیست.

اخیراً ما از یک سامانه‌ای برای واگذاری دارایی‌های تملیکی بانک‌ها رونمایی کردیم و حدود هفده هزار میلیارد تومان الان از این نوع دارایی‌ها داریم. این‌ها را باید چه کنیم؟ آیا واگذار کنیم و مثل قبل بفروشیم؟ نه، این بار دیدیم فروش به‌تنهایی شاید کافی نباشد. لذا واگذاری مدیریت را هم در نظر گرفته‌ایم. قبلاً بانک، بانک بود، اما در حال حاضر همه‌ی بانک‌ها را تقریباً جز چند بانک خصوصی، در همه‌ی مناطق یکپارچه کرده‌ایم. بنابراین اگر یک فعال اقتصادی امکان و شمّ مالی خوبی داشته باشد، به یک‌باره می‌تواند زنجیره‌ای از یک موضوع را در چند استان از چند بانک ابتیاع کند یا مدیریتش را قبول کند. این تحولاتی که الان ایجاد شده، نوآوری‌هایی است که انجام داده‌ایم و امیدواریم کمک ‌کند.
 
اما در مورد اصلاح نظام بانکی و طی آن دستوری که آقای رئیس‌جمهور در شهریور ماه داد، ما پیشنهادمان را در قالب راهکارهای اصلاحی و حتی عملیات اجرایی در این مورد برای ایشان فرستادیم و دقیقاً سعی کردیم همه‌ی ابعاد آن را پوشش دهیم. اکنون هم منتظریم که این پیشنهاد در دستور کار قرار بگیرد.

بانک‌ها اگر بتوانند بدون گرفتارشدن در تصدی، در ضروری‌ترین نیازهای کشور مثل مسکن مشارکت کنند، بسیار کار پسندیده‌ای است. با این کار ما چند نشان را با یک تیر خواهیم زد؛ هم دارایی بانک‌ها را تبدیل می‌کنیم،‌ هم اقشار بسیاری را درگیر اشتغال می‌کنیم، هم سرمایه‌های خُرد را جمع می‌کنیم و هم یک الگویی را برای بهبود عرضه‌ی مسکن ارائه می‌دهیم. پس ان‌شاءاللّه باید بانک‌ها را ترغیب کنیم به ورود به این مدل مشارکتی و زمان‌دار و با برنامه‌ی معلوم.
 
 یک نکته‌ در حوزه‌ی مباحث تولیدی، بحث ثبات سیاست‌هایی مثل ارز است. موضوع ارز چه زمانی قرار است در اقتصاد ایران به‌ طور جدی حل شود تا این‌قدر روی عرصه‌های مختلف زندگی مردم و تولیدکننده‌ها اثر منفی نگذارد؟
بحث ارز یک بحث مفصلی دارد. این نقش و اثرگذاری ارز به‌خاطر این است که اقتصاد ما متأسفانه دلاریزه شده است. مثلاً شما گوجه‌فرنگی را در نظر بگیرید؛ بذر آن، خاک آن، آب آن و تولید آن از داخل است، ولی یک‌باره می‌بینید که قیمت آن جهش پیدا کرده است. از عرضه‌کننده که می‌پرسید، می‌گوید مگر نمی‌بینید ارز گران شده است؟! این همان دلاریزه‌شدن است! زمانی ما می‌توانیم ارز را به ‌عنوان یک متغیر خارج کنیم که این عادت و این رویه را حذف کنیم.

نکته‌ی دوم این که ببینید، ۸۵ درصد واردات ما مواد اولیه واسطه‌ای و سرمایه‌ای است. یعنی چه؟ یعنی از خارج می‌آید و وابسته به نرخ ارز است. وقتی نرخ ارز بالا می‌رود، موجب افزایش هزینه‌ی تولید می‌شود.

نکته‌ی سوم هم بنگاه‌های تولیدی هستند که مصرف ارزی دارند و مثلاً دیروز می‌خواسته ارز بخرد و ۳۷۰۰ تومان بوده، امروز اما می‌خواهد بخرد ۱۱ هزار تومان. منابع مورد نیاز ۳۷۰۰ تومان با منابع مورد نیاز ۱۱ هزار تومان کاملاً متفاوت است. لذا این بنگاه باید به نظام بانکی متوسل شود، چون خودش که پولی ندارد و باید از نظام بانکی تأمین کند. نظام بانکی هم که بخواهد تأمین کند و تسهیلات بدهد، پول پمپاژ بشود و اثر خودش را بر رشد نقدینگی و تقاضا می‌گذارد. حال دولت در این‌جا چه می‌کند؟ نفت را صادر می‌کند و معادل ریالی‌اش را در بودجه استفاده می‌کند. خب این ارز را باید چه کند؟ به بازار بفروشد؟ اگر زیاد از حد به بازار بفروشد، نرخ ارز پایین نگهداشته می‌شود و واردات شیرین می‌شود و تولید ما آسیب می‌بیند. اگرنه، بخواهد مازاد آن را کنترل کند، بانک مرکزی باید آن را بخرد که پول پمپاژ می‌شود. ببینید این‌جا تولید آسیب می‌بیند و آن‌جا نقدینگی پمپاژ می‌شود و درواقع فشار ناشی از تقاضا زیاد می‌شود و تورم را به‌ دنبال دارد. پس باید این چرخه را سالم کنیم و هر موقع موفق به سالم‌سازی این چرخه شدیم، آن وقت می‌توانیم بگوییم که از دلاریزه شدن اقتصاد رهایی پیدا کرده‌ایم و امیدوارم که ان‌شاءاللّه خیلی دور نباشد.

 در این زمینه وزارتخانه چه اقداماتی انجام داده است؟
وزارت اقتصادی و دارایی در اجرای وظیفه‌ی اصلی‌اش، یعنی تنظیم سیاست‌های اقتصادی باید در این زمینه‌ها پیشنهاد داشته باشد و کار کند. خوشبختانه یک مجموعه‌ی کاملی را برای رونق تولید و رشد اقتصادی برای یک برنامه‌ی دوساله تنظیم کرده‌ایم و برای دولت و دیگر دستگاه‌ها فرستاده‌ایم که الحمدللّه دارند نظرات‌شان را به ما می‌دهند تا تکمیل کنیم.
 اگر مواردی بوده که رهبر انقلاب مستقیما با شما مطرح کرده‌اند اعم از توصیه و پیگیری و... مطرح کنید.
تقریباً در ماه‌ اول یا دوم شروع مسئولتم یک بار خیلی کوتاه رهبر انقلاب را در نماز ملاقات کردم. ایشان گویا در جریان بحث‌ها و تأکیدهایی که من در مورد حفظ قدرت خرید مردم و حفظ ارزش پول و کنترل تورم داشتم، قرار گرفته بودند. به‌ همین خاطر در آن دیدار بحث تولید را به من مؤکداً گوشزد کردند و قریب به این مضمون فرمودند که «راه حل همین مشکلات ارزی و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ما هم، همین رونق تولید داخلی است» و خیلی جدی روی آن تأکید فرمودند که من هم امتثال امر کردم و پیشنهادهایی را تنظیم کردم و در چند مرحله خدمت ایشان ارائه دادم.

در همین جلسه‌ با فعالان اقتصادی هم فرمایش‌های ایشان متوجه چند حوزه‌ی وزارت اقتصاد و دارایی ‌شد. به ‌همین دلیل من پس از جلسه با ایشان یک گفت‌وگوی کوتاهی داشتم و آن‌جا اتفاقاً به‌ همین روش‌های جدید واگذاری‌ها اشاره کردم و توضیحاتی را خدمت ایشان دادم. من خیلی خوشحال شدم که ایشان یک واکنش خیلی مثبتی در مورد این روش‌های جدید نشان دادند و قرار شد من به‌ صورت مکتوب این توضیحات را مفصل‌تر خدمتشان ارائه بدهم و اگر لازم شد، یک جلسه‌ی حضوری هم در خدمت ایشان این بحث را ارائه کنیم.

بحث سومی هم که همان شب در دیدار مطرح شد، راجع به آزادسازی سهام عدالت بود. قرار شد که یک نامه‌ای را من و آقای دکتر فولادگر مشترکاً خدمت ایشان بنویسیم و ایشان در آن زمینه هم راهنمایی‌های لازم را بفرمایند. دقیقاً این که ده سال از واگذاری سهام عدالت به مردم گذشته، ولی مردم الان نمی‌توانند مولّد این سهام عدالت باشند و آن را فعال کنند. بحث‌ ما این بود که این سهام باید آزاد شود و دارنده‌ی آن خودش قبول مسئولیت کند و عهده‌دار شود. اگر خواست، این سهام را نگهدارد وگرنه آن را واگذار کند و تصمیم به‌ عهده‌ی خودش باشد.

مورد بعدی هم بحث تعاونی‌های استانی است که چون قبلاً با اذن و موافقت رهبر معظم انقلاب آن کار انجام شده، لازم است ما الان دوباره نظر ایشان را بگیریم و چون در مجلس بررسی نهایی آن طی شده و در آستانه‌ی ارائه‌ در صحن علنی است، این کار را بکنیم.

دارندگان خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها می توانند از تاریخ یک بهمن ماه سال جاری با مراجعه به شرکتهای بیمه از بخشودگی جرایم بیمه ای بهره مند شوند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی که در  جمع خبرنگاران سخن گفت با اعلام این خبر افزود: بازه زمانی بخشودگی جرایم بیمه نامه شخص ثالث برای راکبان موتور سیکلت سه ماه و برای دارندگان خودرو به مدت یک ماه خواهد بود.
رئیس کل بیمه مرکزی ، با تسلیت دوباره به مناسبت شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام و همچنین بازماندگان حادثه هوایی اخیر به تلاش‌های دولت برای کاهش آلام مردم تاکید کرد و افزود: بی‌تردید دولت جمهوری اسلامی و حاکمیت نظام تمامی مساعی خود را برای التیام درد بازماندگان این حادثه به کار خواهد بست.
وی ارقام مربوط به پرداخت خسارات بدنی را به قوانین خاص هر یک از کشورها مرتبط دانست و گفت: به دلیل تفاوت ارقام مربوط به دیات و پرداخت خسارات بدنی در کشورهای مختلف هنوز نمی‌توان رقم دقیق خسارات وارده را ارزیابی کرد.
رییس شورای عالی بیمه، پرداخت خسارت به قربانیان حادثه کرمان را از مصادیق مسئولیت پذیری اجتماعی صنعت بیمه دانست و گفت: تشییع کنندگان پیکر پاک شهید سردار سلیمانی بدون دریافت حق بیمه از سوی شرکت بیمه ایران مشمول پوشش محدود بیمه ای قرار گرفته بودند که پس از هماهنگی با استانداری، مبالغی به خانواده قربانیان و همچنین مصدومان این حادثه پرداخت خواهد شد.
ضریب خسارات در کشور نرخ بالایی دارد
دکتر غلامرضا سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت سلامت خیابان ها و جاده های کشور اشاره کرد و گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند حوادث و تلفات جاده‌ای را کاهش دهد و لازم است رسانه‌ها نیز به میدان بیایند تا با تشکیل کمپین های کاهش تلفات و تصادفات، نرخ خسارات جانی و مالی را به حداقل برسانند.
وی نقش رسانه ها را در گسترش فرهنگ بیمه‌ای و اصلاح رفتار ترافیکی شهروندان، موثر و تعیین کننده ارزیابی کرد و اظهار داشت: بخشودگی اخیر جرایم بیمه نیز علاوه بر هدف کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه نوعی فرهنگ سازی هم محسوب می شود.
رییس کل بیمه مرکزی، دارندگان ماشین آلات کشاورزی را نیز از مشمولان بخشودگی جرایم بیمه‌ای دانست و تصریح کرد تمامی شرکت‌های بیمه موظف شدند این بخشودگی جرایم را برای دریافت کنندگان بیمه نامه شخص ثالث اعمال کنند.
وی با ارائه آمار و تشریح آخرین وضعیت حوادث طبیعی، از ایران به عنوان منطقه حادثه‌خیز یاد کرد و و از صندوق حوادث بیمه همگانی به عنوان یک حرکت بزرگ ملی نام برد و گفت: انشاالله با رفع اشکالات قانون تأسیس این صندوق که پیش از این در دولت کارشناسی شده و مصوبه مجلس را به همراه دارد توسط شورای نگهبان نیز به تصویب برسد.
صنعت بیمه آرامش می فروشد
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود صنعت بیمه را به عنوان پیام آرامش در هنگام وقوع خسارات، توصیف کرد و گفت: تردد اتومبیل ها و موتور سیکلت های بدون پوشش بیمه‌ای کافی سلامت اجتماعی و امنیت روانی وجانی مردم را به مخاطره می‌اندازد.
وی از دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه درخواست کرد با استفاده از فرصت بخشودگی جرایم نسبت به تهیه بیمه نامه اقدام کند.
رئیس شورای عالی بیمه  در پایان ،نرخ خسارات بیمه شخص ثالث  را ۱۱۴ درصد اعلام کرد و گفت: رشته بیمه شخص ثالث از رشته‌های زیان‌ده صنعت بیمه به حساب می آیدکه رقم قابل توجهی نیز محسوب می‌شود.

 

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با بیان این مطلب اظهار داشت: مهمترین راهکار مبارزه با فساد ایجاد شفافیت از طریق تحقق اقتصاد هوشمند است، بدین معنی که رمز نجات اقتصاد ایران شکل گیری اقتصاد هوشمند است.

 

وی با بیان اینکه دوره اقتصاد دیجیتال به اتمام رسیده و اقتصاد هوشمند در حال بلوغ است تصریح کرد: تا زمان تحقق کامل اقتصاد هوشمند نباید دست روی دست گذاشت تا فساد بنیان های اقتصاد کشور را ویران کند بلكه بايد با همكاري يكديگر آگاه سازي و فساد را افشا كرد.

 

وي با ذکر مثالی به تبيين حساسيت فساد پرداخت و افزود:  فساد اقتصادی به مانند مورچه اي سیاه بر روی سنگی سیاه در شب تاریک مي ماند.

 

وی تاکید کرد: عبور از اقتصاد دیجیتال و سرعت بخشیدن به تحقق اقتصاد هوشمند نیازمند همکاری و عزم جدی بخش خصوصی بویژه اتاق های بازرگانی و اصناف است.

 

دژپسند با تاکید بر اینکه بر سر مبارزه با فساد تعارف نداریم و تا تحقق اقتصاد هوشمند راهبرد ما مبارزه جدی با فساد است، اظهار داشت: وزارت اقتصاد کریدور ویژه ای برای دریافت گزارشات مبارزه با فساد دارد.

 

وی ضمن بیان اینکه تا دو سال دیگر باید تمام فرآیندهای وصول مالیات در محیط اینترنت انجام شود، با اشاره به برنامه هاي گمرك در زمينه هوشمند سازي گمرك اظهار داشت: بر اساس تعهد رئیس کل گمرک، گمرک هوشمند تا هفته دولت سال آینده کامل خواهد شد.

 

در ادامه نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، موضوع پیگیری اجرای ماده 46 قانون رفع موانع تولید مورد بررسی قرار گرفت.

 

همچنین "بررسی بند (و) تبصره 5 قانون بودجه 98 و نحوه اجرای آن با موضوع تهاتر بدهی های دولت با بخش خصوصی از طریق اوراق تسویه خزانه" و "اجرای بند (خ) ماده(4) آیین نامه تضمین معاملات دولتی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

 

در سال‌های اخیر بازار بیمه بلژیک به صورت چشمگیری متمرکز شده و تعداد شرکت‌های فعال در بلژیک از ۸۰ شرکت در سال ۲۰۱۴ به ۶۷ شرکت در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

به گزارشچابک‌آنلاین، براساس گزارش سالانه بانک ملی بلژیک،این رقم نشان دهنده ادغام و حصول مالکیت در محیط هایی با نرخ بهره پایین است.

مطابق با تغییر در مدل لیست تعهدات بیمه اتکایی، بانک ملی 29 شرکت بیمه اتکایی را نظارت می کند که به طور سنتی فقط یک شرکت به طور انحصاری مشمول این نظارت بوده است.

براساس گزارش سالانه سازمان خدمات مالی و بازارها، درآمد حق بیمه بازار بیمه بلژیک بالغ بر 26.9 میلیارد یورو بوده است.

کیفیت مراقبت های بهداشتی در بلژیک از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است و بیمارستان ها و تجهیزات پزشکی بلژیک به طور مرتب در بین بهترین های اروپا قرار می گیرند. 

سیستم پزشکی در این کشور از طریقطرح بیمه اجباری دولتتأمین می شود، حق بیمه ای که به طور خودکار از حقوق یک شخص کسر می شود. 

این بیمه دولتی بطور معمول تا 75 درصد هزینه های مربوط به درمان را بازپرداخت می کند که این یکی از دلایلی است که بلژیک دارای صنعت بیمه ای پررونق است به شکلی که افراد در مقایسه با بیمه اجباری، سیاست هایی با سطح بالاتری از پوشش دریافت می کنند.

بیمارستان های بلژیک بسیار گران هستند و اگر فردی بیمه درمانی نداشته باشد به احتمال زیاد قادر به پرداخت هزینه درمانی در یکی از این مراکز پزشکی نخواهد بود.

 براساس داده ها، 99درصد از ساکنان بلژیک می توانند از طریقسیستم مراقبت های بهداشت عمومیبه خدمات درمانی دسترسی پیدا کنند.

در فهرست مراقبت های بهداشتی 2019 ، بلژیک از نظر کیفیت کلی سیستم مراقبت های بهداشتی خود در رتبه نهم از 89 کشور قرار دارد.

اتریش ، دانمارک ، اسپانیا و فرانسه تنها کشورهای اروپایی هستند که رتبه های برتر را کسب کرده اند.

ساکنین بلژیک بیمه خدمات درمانی را با حمایت مالی از دولت دریافت می کنند.

این امر به آنها اجازه می دهد تا در بلژیک و دیگر کشورهای اروپایی جبران خسارت های جزیی هزینه های پزشکی را مطالبه کنند.

ساکنان بلژیک ابتدا باید قبل از دسترسی به مراقبت های بهداشتی عمومی، در اداره تأمین اجتماعی ثبت نام کنند و پس از پیوستن به یکی از طرح ها، می توانند بین 50 تا 75 درصد از هزینه های پزشکی خود را دریافت کنند.

هزینه بیمه خدمات درمانی خصوصی در این کشور متفاوت و متغیر است.

شرکت های بیمه ای خصوصی به خانواده هایی که دارای فرزند هستند، بسته های بیمه ای تحت عنوان بسته های خانوادگی، ارائه می دهند. 

کودکان معمولا به تنهاییتحت پوشش بیمه های خصوصیقرار نمی گیرند.

بیماران معمولاً پس از نشان دادن کارت EID ، برای مشاوره یا درمان هزینه را می پردازند.

به طور کلی ، ابتدا باید مبلغی را بپردازند و پس از آن نامه ای را به شرکت بیمه خود ارائه دهند تا بخشی از هزینه را پس بگیرند.

بیماران معمولاً بسته به موقعیتی که دارند، خود تا 80درصد هزینه را همان جا در پیشخوان و شرکت های بیمه درمانی بلژیک باقیمانده را پرداخت می کنند.

داروهای بدون نسخه بیشتر از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود هزینه دارند.

 

بهترین شرکت های بیمه ای بین المللی که در بلژیک شعبه دارند به شرح زیر هستند:

اتنا (Aetna) :

این شرکت زیرمجموعه شرکت اتنا در یالات متحده آمریکا است و بیش از 160 سال قدمت دارد.

در سال 1853 در هارتفورد تأسیس شد ، یکی از بزرگترینارائه دهندگان خدمات درمانی، دندانپزشکی ، داروسازی ، زندگی گروهی و بیمه معلولیت و مزایای کارمندان در جهان است.

گلوبالیتی هلث (Globality Health) :

دفتر مرکزی این شرکت از سال 2008 در لوکزمبورگ قرار دارد. 

این شرکت بیش از 30 میلیون مشتری در سراسر جهان دارد که روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

بوپا گلوبال (Bupa Global) :

بوپا از زمان شروع فعالیت در انگلستان در سال 1947 با تنها 38،000 عضو، به یک برند معتبر بین المللی تبدیل شده است.

 این شرکت در سال 1971 تأسیس شد تاپوشش بهداشتی گسترده ایرا به مهاجران در سراسر جهان ارائه دهد.

نمایندگی بیه آسیا

شرکت خدمات بیمه ای نیک اندیش رو نمایندگی رسمی و رتبه یک از بیمه آسیا ، ارائه دهنده کلیه خدمات بیمه ای به بیمه گذاران محترم.

اطلاعات تماس

تهران بلوار نلسون ماندلا (جردن ) خیابان شهید دستگردی غربی (ظفر ) برج پم پلاک 265 طبقه 9 واحد 3

02188209951-3 / 02188870206-7

info[at]nik-co[dot]com

02188209951

شنبه تا چهارشنبه ۸ الی ۱۶:۳۰ و پنجشنبه ۸ الی ۱۲

Contacts

Tehran Nelson Mandela Blvd. West Shahid Dastgerdi St. Pam Tower , No265 , 9th floor Unit 3.

02188209953

info[at]nik-co[dot]com

02188209951-3

Saturday to Wednesday, 8 am to 16:30pm, and Thursday 8am to 12pm

کلیه حقوق برای خدمات بیمه ای نیک اندیش رو محفوظ می باشد.